Zdroje krijí a meditací v kundaliní józe

Tento článek je první z řady návodů a tipů pro začínající učitelky a učitele kundaliní jógy. Slouží k základní orientaci v záležitostech souvisejících s kundaliní jógou podle Yogi Bhajana (KJpYB).

Kde hledat krije a meditace

Jako učitelky a učitelé kundaliní jógy jistě již v průběhu výcviku zjistíte, že naprostá většina zdrojů pro kundaliní jógu podle Yogi Bhajana je v angličtině. To je jazyk, ve kterém byly předány. Yogi Bhajan učil v angličtině. Nezřídka narazíte na zdroje v němčině, italštině a ruštině. V Německu a Rusku je kundaliní jóga hodně rozšířená; Itálie je zase „ústředím“ léčebné modality kundaliní jógy Sat Nam Rasayan.

Online zdroje v češtině

Zdroje v češtině vznikají. Je to vše práce dobrovolnic a dobrovolníků, tudíž pomalá a příležitostná. Organizátorka českého výcviku v kundaliní józe Guru Sansar Kaur připravuje k vydání několik českých překladů důležitých knih s krijemi a meditacemi. 

V tuto chvíli (červen 2019) je nejspíš nejvydatnějším zdrojem krijí a meditací KJpYB v češtině manuál k učebnici v rámci výcviku 1. stupně. Několik videí s krijemi a meditacemi naleznete na webu www.3ho.cz.

Rozmanité krije a meditace kundaliní jógy a další materiály naleznete také na mém webu v sekci Ke stažení. Na jejich rozšiřování vytrvale pracuji.

Pokud znáte další zdroje krijí a meditací online v češtině, ráda je sem doplním. Napište mi.

Tištěné knihy v češtině

V češtině doposud (červenec 2019) vyšly tyto knihy:

Pozor!

Ne všechny knihy správně a jasně uvádějí strukturu vlastní praxe či vedené lekce. Vždy se držte formátu: 1. naladění (Adi mantra), 2. rozcvička, 3. krije, 4. relaxace, 5. rozloučení (Ať šťastné slunce; Sat nám). Podrobněji zde.

Online zdroje v angličtině

Krije, meditace a mnoho dalšího v anglickém jazyce naleznete na adresách:

Vyhledávání krijí a meditací online

Krije a meditace KJ můžete snadno vyhledávat online. Stačí zadat název krije (ano, v angličtině). Nebo klíčové slovo a doplnit o “kundalini yoga” či “kriya”.

Elektronické knihy

Na rozdíl od tištěných knih jsou elektronické knihy snadno dostupné a na mobilních zařízeních neustále k dispozici. V závislosti na formátu si můžete tisknout jednotlivé krije nebo si do nich dělat poznámky.

Elektronické (i tištěné) knihy o KJ nakoupíte například na webech organizace Kundalini Research Institute a Spirit Voyage (vše v angličtině).

Cizojazyčná literatura

Výborným zdrojem tištěných knih, CD a DVD, a nám geograficky blízkým, je stránka Sat Nam Europe. Můžete zde zakoupit knihy v angličtině, němčině, francouzštině, holandštině, španělštině, portugalštině a italštině.

Je zde vše týkající se kundaliní jógy (knihy, hudba, oblečení atd.).

Překlady – zapojte se

Jak jste nejspíš vyrozuměli, chceme-li mít krije a knihy přeložené do českého jazyka, musíme se o to sami zasadit. Pokud byste měli zájem se do této činnosti zapojit, napište mi.

Nemusí vás to nijak zatížit. Můžete přeložit třeba jednu kriji či meditaci měsíčně a krůček po krůčku společně vybudujeme rozsáhlou databázi zdrojů v češtině.

Hledáme také zdatné ilustrátorky a kreslíře, kteří by chtěli k popisu pozic připojit jejich obrazové ztvárnění.

S vaším přispěním budeme moci zveřejnit mnoho dalších materiálů. Zapojte se!

Při práci s elektronickými i tištěnými zdroji vždy pamatujte na ochranu autorských práv!