Výživa a životní styl pro říjen

Podzim je ve znamení váty, rozkladu a odcházení. V průběhu října se již málokdy objeví teplé, slunečné dny, na jejichž úkor přichází počasí stále chladnější. Úroda byla nadobro sklizena, na talíři se nám objevují dýně a rádi se potěšíme teplým nápojem a skořicovým štrúdlem.

Podzim je dobou duchů a záduší. Stromy, v létě obtěžkané plody, jsou seschlé, svraštělé, obnažené a osamělé. Podzim dává vystoupit prvku éter. Podzimní svátky zase upozorňují na konec životních cyklů a již uplynulou radost léta. Venkovní chlad a teplo ohně nás směrují domů, kde se chceme zachumlat do peřin a užívat si přítomnosti rodiny. Život v přírodě se stahuje zpět do kořenů. Energičnost léta ustupuje střídmosti až strohosti.

Vzduch je suchý, a proto vysušuje i tělo. Tělo se chce udržet v teple, a proto stahuje krev z končetin dovnitř a do středu. Pokožka tak může působit bledě a šedivě, v porovnání se zářivostí léta. Svaly jsou unavené, končetiny studené. Při studeném počasí a kratších dnech cítíme podobně jako zvířata potřebu začít se připravovat na zimní spánek – v lidském podání tedy zpomalit, trávit čas doma v teple a klidnou činností. V říjnu si můžete začít dopřávat více odpočinku a na nohy navléct teplé ponožky.

Počasí

Z pohledu ájurvédy se v chladnějším počasí podzimu lépe daří pittě, jejíž teplou, mastnou inklinaci vyrovnává chladnější, suchý vzduch. Delší noci při zklidňujícím svitu měsíce pittě ulevují a nabízejí větší prostor k dobití baterek. Kaphě dělá dobře sucho a lehkost podzimu, díky kterým odchází vlhkost, tíha a městnání způsobované horkým, vlhkým letním vzduchem. Výzvou budou kaphě klesající teploty a delší noci. Nejvíce nerovnováhy může podzim způsobit vátě, jelikož zvyšuje její suchost, lehkost, chlad a nestálost. Právě o vátu musíme v tomto období nejvíce pečovat.

Tělo

Jak se krev stahuje z končetin do středu těla, více se prokrví i žaludek, který začne žádat větší přísun jídla. Díky zvýšenému apetitu, kterému se v mezích vhodné stravy nemáme bránit, se začne tvořit tuková vrstvička pod pokožkou, jež tělu pomáhá udržovat teplo. Na tukové vrstvě pod kůží má zájem i imunitní systém, kterému se pak lépe bojuje proti podzimnímu nastydnutí. V této době vás začnou lákat těžší potraviny s obsahem škrobu, jako jsou brambory a luštěniny.

Apetit

Kapha začne hledat úlevu ve sladkém jídle. A obecně se objeví tendence k přejídání, na které si musí dávat pozor především nenasytná pitta. Podzim je však dobou, kdy si pitta může pochutnat na těžších jídlech a po lehkých letních pokrmech uspokojit svůj rychle pracující metabolismus. Když se pitta dobře nají, vyhne se i nevrlým náladám, které by mohl způsobit pocit hladu. Váta bude cítit větší chuť k jídlu, ale její trávení je stále spíše slabší. Před každým jídlem by si měla dát sklenici teplé vody se zázvorem a kapkou citrónu – doplní tolik potřebné tekutiny a posílí své trávení.

Kůže, spánek atd.

Podzim a větrné počasí přinášejí kvalitu suchosti, která může vysušovat sliznice. Pitta a kapha to pocítí jako úlevu, nicméně váta může až sesychat a toužit po vlhku. Obecně platí možnost většího výskytu suchého kašle, zácpy nebo zhoršení kožních problémů jako třeba ekzému. Se suchostí přichází i nespavost, zejména u váty. Proto váta do jídelníčku zařadí větší množství kvalitních olejů. Zejména váta si může dopřát masáž s bohatstvím teplého oleje a nesmí polevit v pravidelném olejování celého těla; což však platí i pro kaphu a pitu. Po celý den usrkáváme teplou vodu a vyhýbáme se močopudným a vysušujícím nápojům s obsahem kofeinu.

Životní styl v říjnu podle ájurvédy

Podzimní větry snadno rozfoukají i nervovou soustavu, a proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost pravidelnosti v životním stylu. V říjnu se začínáme připravovat na zimu. Dbejte na pravidelnou, teplou(!) stravu. Naplánujte si jídelníček den předem. Běžte spát do 22.00 hod. Každý den se uložte ke spánku i vstávejte ve stejnou dobu., i kdybyste neměli hned usnout.

V říjnu na rovnováze ztrácí především váta, proto se jí doporučují pouze jemné a vyživující činnosti. V říjnu se také vyhýbejte cestování a převratným změnám, jelikož těch nám zajišťuje dostatek již sama příroda. Vyhledávejte osobní setkání s blízkými přáteli. Pojezte spolu, poseďte nad šálkem teplého nápoje, zorganizujte rukodělné setkání nebo se zachumlejte do peřin s knihou a milovaným člověkem. Vyhýbejte se nadmíře stimulů, ale příliš samoty by mohlo přinést pocity úzkosti a neuzemněnosti.

Jak už jsme zmínili, důležitým prvkem sebepéče je dodat tělu hojnost oleje. Natřete se olejem ještě před sprchou! Vaše pokožka pak bude jemná a vláčná a posílí se imunita. Pro vátu je nejlepší sezamový olej, pro kaphu olivový či mandlový a pittu potěší slunečnicový či kokosový. Pamatujte, jedná se o kvalitní rostlinné, za studena lisované oleje!

Udržujte se v teple. Oblečení vrstvěte. Pořiďte si teplé papuče. Oprašte zimní boty. Zahřát se můžete i intenzivní fyzickou prací. Klíčovými slovy jsou příjemné teplo (domova), vřelost a prohřátí.

Výživa v říjnu

Pro říjen ájurvéda radí dobře o sebe pečovat, fyzicky i emočně. Teplé, mastné, těžší jídlo pomáhá budovat imunitu (ódžas) a připravit tělesné rezervy na zimu, a zároveň předchází pocitům úzkosti a osamělosti. Sladká chuť vyživuje, uzemňuje a buduje sílu. Slaná zase zvlhčuje a hydratuje. Kyselou chuť dodáte pokrmu pár kapkami citrónu či octa. Trocha kyselé udržuje vlhko v ústech a posiluje trávení.

S příchodem podzimu vyměňte salát za misku polévky a jablko za teplé jablečné pyré – jednoduše řečeno, strava má být teplá! Tělo vyživí a ochrannou, izolační vrstvičku tuku na zimu zajistí potraviny jako dýně, vejce, ghí, teplé mléčné produkty, kořenová zelenina, ořechy, semínka a, jíte-li maso, vývary. Nešetřete kvalitními oleji.

Pálivé jídlo vás možná zahřeje ve chvíli, kdy jej jíte, ale jedním z účinků ostré chuti je, že rozšiřuje krevní cévy kůže, čímž se zvyšuje riziko nachlazení. Vnitřní tělesné teplo si udržíte, když se zejména na podzim vyhněte hodně pálivému koření, jako jsou kajenský pepř a čili papričky.

Používat koření je obecně v pořádku, jenom byste se po něm neměli zpotit. Trávení těžších jídel, doporučovaných na podzim, dokonce pomůže umírněná konzumace soli, zázvoru, kardamomu, skořice, hřebíčku, černého pepře, česneku, cibule a tymiánu. Nezapomínejte však chránit svou pokožku teplým oblečením.

Ájurvédské bylinky na říjen

Depresivní nálady a úzkosti přicházející s podzimem nás mohou vyčerpat a zahltit. Právě v podzimních měsících snadněji ztrácíme rovnováhu. Berte říjen jako pozvánku obrátit se dovnitř. Následující byliny podpoří odpočinek a regeneraci a připraví tělo na ostrý chlad zimy.

Na zahřátí středu

Studený podzimní vítr ochlazuje tělo a způsobuje městnání a my začínáme toužit po teple a pohodlí. Postupné ochlazování však nutně neznamená i podzimní nachlazení a chřipky. Jednoduchým řešením na studené ruce a nohy najdeme nejspíš všichni ve skříňce s běžným kořením. Sáhneme totiž po skořici – zahřívá krev a potěší nás sladkou chutí.

Skořice nejenom prohřeje končetiny, ale stimuluje celý krevní oběh, z čehož se těší i plíce a klouby. Ostrou chutí zahřívá plíce a zkapalňuje hlen. Možná jste si všimli, že na dně hrnku se skořicovým čajem se vyváří hustá, lepkavá hmota. Je to demulcens – látka s mírnícími účinky bránící dráždění, která pomáhá při vykašlávání tuhého hlenu přilepeného zevnitř průdušek. V případě skořice ještě platí, že vytváří ochranný a zklidňující film v krku. Skořici můžete kloktat ve vodním roztoku nebo si připravit teplý nápoj s trochou čerstvé citrónové šťávy a 1/4 čajové lžičky skořice.

Černý pepř zlepšuje krevní oběh, protože rozšiřuje krevní cévy. Patří mezi koření s karminativními účinky (zbavuje plynů) a k užitku přijde i při zhoršeném trávení vátovitého charakteru. Mírně zahřívá a posiluje trávení bez nadměrné stimulace či přehřátí, které způsobují kajenský pepř a čili papričky. Spolu se skořicí můžete černý pepř zařadit mezi koření, které přidáváte do svého ranního teplého nápoje (směs koření zalitá horkým kravským či rostlinným mlékem, se lžičkou ghí). Černý pepř, kurkuma a skořice patří mezi ideální podzimní koření, protože rozproudí krev, ale nezpůsobují pocení. Dávejte pozor na ostatní koření, která tlačí teplo k povrchu těla (např. hřebíček). Možná pomůže při špatném trávení, ale ve větším množství odvádí tělesné teplo přes pokožku ven.

Na posílení trávení

Jako většina zahřívajícího koření skořice znovu rozdmýchává trávicí oheň. Je skvělou protiváhou vlhkým a těžkým vlastnostem mléčných výrobků. Její protimikrobiální účinky také omezují tvorbu plynů a proces kvašení v zažívacích traktu. Na posílení trávení pomůže i zázvor a kurkuma.

Trpíte-li na zácpu, může se v říjnu, jako období suché a drsné váty, ještě zhoršit. Haritaki změkčuje stolici, ulevuje od zácpy a regeneruje tlusté střevo. Odstraňuje nadměrnou vátu ze zažívacího ústrojí, omezuje tvorbu plynů a nadýmání a stimuluje trávení a vstřebávání. Haritaki také zklidňuje pocuchaný nervový systém a tiší mysl.

Na nervy

Dalším pomocníkem pro podzimní nervový systém je muškátový oříšek. Díky své těžké vlastnosti uzemňuje nestabilní vátu, která způsobuje neklidný spánek. Špetka muškátového oříšku v teplém mléce podávaném před spaním posiluje nervy a zvyšuje vstřebávání v tenkém střevě, čímž posiluje trávení. Při nespavosti pomáhá také šankhapušpi a olej s bhringarádžem.

Revitalizace

V tomto období vyčerpání a nedostatku je pro vátu nezbytně nutné hledat pomoc u tonizujících bylinek (rasaján). Tělo vysychá, slábne a chátrá. Revitalizující směs čajavanpraš posiluje a vyživuje všechny tkáně, buduje imunitu a chrání sliznice, zejména plic, před chladným a suchým říjnovým vzduchem.

***

Z původního zdroje  přeložila, upravila, rozšířila a případné chyby si přičítá Veronika Šilarová.

***

Napište mi: