Jak se zbavit stresu

Jste v napětí? Cítíte se ve stresu? Máte pocit, že jednou už prostě musíte explodovat? Jsou způsoby a techniky, jak si sami můžete pomoci. „A jé, zase mám něco dělat? Zase se po mě něco chce?“ Cítíte další tlak? Napětí roste? Tak…

zaprvé, dýchejte!

Když jsme v napětí, cítíme, že na nás něco či někdo tlačí, přestáváme dýchat. (A pro tuto chvíli pomiňme, že řada z nás má špatné dechové návyky i „bez stresu“.) Dech je nejúčinnější způsob, jak se zklidnit – kdykoliv a kdekoliv a naprosto nenápadně, protože dýchá každý. Ne každý však ví jak. Dech je jediným rozhraním, jehož prostřednictvím můžeme přímo ovlivnit svou nervovou soustavu a přepnout ze sympatiku (režimu „vyšilování“, kdy přestáváme myslet a jednáme instinktivně) do parasympatiku („zabrždění“, relativního zklidnění, kdy cítíme, že máme alespoň nějaký prostor ke smysluplnému jednání).

Bez dalších řečí, co tedy dělat, abychom se nenechali udusit smyčkou stresu?

Proveďte první pomoc…

Nadechněte se nosem do břicha.  Nadechněte se nosem(!) tak, aby se vám břicho vypoulilo ven. Nafoukněte břicho, co nejvíce. A pak, opět nosem vydechněte. Výdech ať je přinejmenším stejně dlouhý, a ještě lépe delší, než nádech. Při výdechu břicho klesá.

Nádech nosem ochlazuje dech a zklidňuje centrální nervovou soustavu. Vypoulením břicha při nádechu „roztáhněte“ bránici (ten velký, příčně položený sval, který odděluje dutinu břišní od hrudníku, trávicí orgány od plic). Hluboký výdech předchází hyperventilaci (jednoduše řečeno, rychlému a mělkému dýchání) a dále zklidňuje nervovou soustavu. Výdech je stejně důležitý jako nádech.

Vypoulení břicha při nádechu nosem klidně přežeňte a břišní svaly skutečně roztáhněte na maximum. Hluboký výdech nosem provádějte do uvolnění břicha (nemusíte břicho „vcucávat“ a zatahovat pupík dovnitř).

Opakování matka moudrosti. Dýchejte nosem, nosem, nosem!

To je první pomoc při stresu.

Tak jo. Opět dýcháte (nosem), trochu jste se zklidnili. Nejintenzivnější fáze bouře pominula. Můžete jakžtakž dál fungovat. Jste rádi. To vám však dlouhodobě nemůže stačit. Sami cítíte, že by bylo třeba dělat něco víc, než „reagovat“, když vás přepadne stres. Co třeba kdybyste stres zaskočili vy? Tedy umenšili jej či mu dokonce předešli? A tak, tadá…

zadruhé, dýchejte!

Tentokrát však kontrolovaně. Ve chvíli, kdy jste pánem či paní situace vy! Ve chvíli relativního klidu, pro uvolnění nervové soustavy, jako nácvik (a postupem času prevenci) na útok stresu.

Seďte na židli s páteří vzpřímenou a chodidly celou plochou na zemi. Následující dechovou techniku můžete provádět i vleže na zádech. Klidně i v posteli před spaním – a tady končí výmluvy, že „nemám čas“, protože každý jde někdy spát.

Tak tedy, nadechujte nosem, až se vám vypoulí břicho, ale tam to nekončí. Pak s nádechem plynule pokračujte do plic. A nakonec stejným nádechem naplňte ještě horní hroty plic, tedy takové ty kapsičky u klíčních kostí. Vše na jeden pomalý nádech nosem do plné kapacity. Břicho s nádechem vypoulí, hrudník se rozšiřuje hlavně do stran a klíční kosti stoupají nahoru. Pak vydechněte, nosem, v opačném pořadí. Nejprve kontrolovaně vypustíte vzduch z „klíčních kostí“, pak splaskne hrudník a nakonec břicho. Oči jsou zavřené. Provádějte minimálně 3 min. a ideálně 11 min.

Tomuto způsobu se říká „plný jógový dech„. A když jej budete pravidelně praktikovat, vybudujete si správný dechový návyk pro běžný život. Nejde o to neustále myslet na to, že musím nadechnout do břicha, do plic a pod klíčové kosti. Začnete automaticky a „nevědomky“ dýchat správně.

A jaké, že jsou ty špatné dechové návyky? Tak především tzv. paradoxní dýchání, kdy s nádechem břicho klesá a s výdechem stoupá (to je špatně!). Pak nejspíš mělký dech, kdy nadechujeme pouze do horních hrotů plic – té nejmenší možné oblasti. A věřte, že takoví lidé skutečně jsou. Při dýchání se jim hýbou pouze ramena. Dech musí naopak naplnit celé naše tělo a vést až do břicha. Podívejte se, jak dýchá spící miminko, když je v klidu a je mu dobře.

A chcete-li nad stresem získat nadvládu a postupně jej umenšit, tak

zatřetí, dýchejte…

minutovým dechem

Teď už jste dostatečně klidní a myslí vám to, proto chcete, aby vám v životě bylo dobře, a jste ochotni věnovat tomu pár minut denně. Když je dobře vám, je mnohem větší šance, že bude lépe i lidem okolo vás. Šíříte kolem sebe vlnky svého klidného dechu 🙂

Tato dechová technika je velmi jednoduchá. Mezi nádech a výdech (nosem, ale to už víte) přidáváme dechovou zádrž. Nádech nosem, zádrž dechu, výdech nosem. A tak stále dokola. A důležité je, že nádech, zádrž a výdech jsou stejně dlouhé, např. 5-5-5 dob nebo 12-12-12. A minutý dech se tomu říká proto, že postupnou praxí chcete nadechovat na 20 vteřin, zadržet dech na 20 vteřin a vydechovat na 20 vteřin – jeden dechový cyklus pak trvá jednu minutu. Oči jsou zavřené. Praktikujte vsedě se vzpřímenou páteří. Začněte praktikovat 3 min. a postupně prodlužujte své cvičení na 11 min.

A jak vědět, kolik vteřin uplynulo a zda udržím všechny tři fáze stejně dlouhé? Existuje k tomu pěkná pomůcka, tzv. tantrické har. Jsou to nahrávky (a je jich spousta od různých interpretů), kdy každou vteřinu zazní slabika „har“. Vy si tudíž můžete počítat úplně jednoduše počítat vteřiny se zavřenýma očima. Jednu takovou nahrávku naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=0SxFZcdK544

A to je vše. Vystačíte s tím na dlouhou dobu – první pomoc, plný jógový dech a minutový dech. Je tohle nějaká ezoterika? Prostě dýchat.

Dobrá zpráva je, že to funguje. Špatná zpráva je, že to musíte dělat. Úleva od stresu je zaručená!

Výživa a životní styl v listopadu

Listopad nás přivádí zpět domů.  Stále se mžeme těšit z hojnosti nedávno sklizených plodin a jídla. Načasování je to dokonalé, jelikož si potřebujeme vybudovat dostatečné energetické zásoby, rozuměj tuk, na zimu. Tuková vrstvička nám pak v nejchladnějších měsících poslouží jako izolace. Vnějšímu světu vzdáváme díky za výživu a pospolitost, ve vnitřním rozměru nám pak tělo v zimě poděkuje za teplo, na které jste zadělali bohatým listopadovým jídelníčkem.

Plnou sílu listopadu si uvědomíte, až vám poprvé zakřupe jinovatka pod nohama a kouř z komínů vám připomene, jak příjemné je se večer vrátit do tepla. A pokud bydlíte ve správné oblasti, můžete se začít těšit na bělost, čistotu a ticho, které přinese první padlý sníh.

Psychika v listopadu

Kratší dny přinášejí touhu trávit večery v pohodlí a tichu domova s knihou nebo se sejít s dobrými přáteli. Listopadové srdce potěší chuť dýně a štrúdlu podle oblíbených rodinných receptů.

Dny a noci jsou stále chladnější, což nás přirozeně směruje domů a dovnitř. Možná začnete více vyhledávat samotu či intimnější setkání. Setkání nad čajem či společné tvoření jsou vítanou alternativou bujarých letních večírků. Vzduch naplňuje uzemňující vůně domácí polévky a upomíná na pohodlí domova.

Možná na vás začne padat dříve únava, protože dny se zkracují a máme (zcela správnou) tendenci volit těžší jídla jako bramborovou kaši, pečené kuře či teplé mléko s medem. Také dýně je známá svými zklidňujícími účinky, a tím nás přibližuje zimnímu spánku.

Přešli jsme na zimní čas, tma přichází ještě rychleji a u někoho může na jeden či dva týdny dojít k rozhození biorytmů. Příznaky jsou podobné cestování mezi časovými pásmy. Pomůže, když si naplánujete tichý víkend a vyhnete se pozdním společenským setkáním.

Na venkovní volnočasové aktivity nám zbývá stále méně světla, což může způsobit téměř klaustrofobické pocity. Právě proto nezapomínejte na denní dávku slunečních paprsků, které vám zvednou náladu. Vánoční svátky a odpočinek už nejsou daleko, předchází jim však hektické období příprav – začátek listopadu je posledním obdobím klidu před vánoční bouří, proto si ho plně užijte.

Počasí

Za chvíli už bude stále jen zima. Vlhké, deštivé dny mohou mrazit až v kostech, a pak není snadné se zahřát. Příroda může působit stroze a pustě. Okna raději necháváme zavřená, abychom si vevnitř udrželi teplo. Proto pozor na suchý, vydýchaný vzduch. K udržení vlhkosti dýchacího ústrojí pomůže třeba zvlhčovač vzduchu. Jinak by se mohl objevit suchý kašel a podrážděná nosní sliznice dokonce způsobit krvácení z nosu.

Stejně dobře jako zvlhčovač vzduchu může posloužit aromalampa. Sáhněte po esenciálních olejích jako citrón, tymián či levandule. To vše, spolu s vhodným jídelníčkem, ochrání vaše dýchací cesty.

Tělo

S listopadem převládá vytrvalé chladno, čímž dochází ke stažení krevních cév v končetinách a na povrchu kůže. Právě touto dobou přestává ve stromech kolovat míza. Podobně se krev stahuje do jádra těla. To znamená, že kůži a svalům se dostává méně krve – svaly tuhnou, kůže je vysušená a máme pocit studených rukou a nohou. Na druhou stranu to znamená více krve pro žaludek, a tím i silnější apetit.

V listopadu si chce tělo stále budovat zahřívající izolační vrstvu tuku pod kůží. Nebraňte se tomu. Snaha zhubnout či držení diet v tomto ročním období by mohly významně oslabit imunitní systém a přinést nachlazení. Místo toho si s radostí užívejte spokojenost a sílu, kterou kilo či dvě navíc přinesou. Je to nárazník, který ochrání tělo před prudkým náporem zimy. Tělo volá po tuku zvýšením chuti na mastné a nechuti k náročnému cvičení.

Zejména lidé s převahou váty budou náchylní k nemocem a chřipce, která se tak často začíná objevovat s polovinou listopadu. Běžné nachlazení se objevuje tak často, protože podzim je obdobím nedostatku, ubývání; začíná nepříjemnými pocity v krku, suchými sliznicemi a suchým kašlem. Tyto příznaky berte jako varování a hned se obalte teplým oblečením.

Noční chlad nás někdy v noci vzbudí a donutí jít na záchod, což narušuje kvalitu spánku. Prochladnutí má diuretický účinek a nutí nás chodit častěji na malou. Proto i v tomto období pamatujte na dobrou hydrataci.

Životní styl pro listopad

Letní čas skončil a sluneční paprsky jsou ještě vzácnější. Využijte nejteplejší části dne a polední přestávku k procházce venku. Musíte-li, můžete při tom vyřídit pracovní telefonát, ale každopádně se vystavujte slunečnímu svitu co nejvíce.

Pomalu se blíží předvánoční shon, což může narušit váš pravidelný program. Proto si nechávejte více volného času na „neočekávané“ události.

Vyhýbejte se namáhavému a vyčerpávajícímu cvičení a místo toho volte něco jemného a vyživujícího. Ráno si nejméně 15 minut vyhraďte na jemné protahování, dechové cvičení a duchovní praxi. Je-li třeba, může být i krátká, ale tento ranní rituál si nenechte vzít. Jděte spát nejpozději do 22.00 hod. a dovolte si delší odpočinek. Pro vátu a pittu je dobré si krátce zdřímnout i přes den.

Nadále si každé ráno před sprchou masírujte celé tělo olejem. Pokud to nezvládnete každodenně, tak přinejmenším tři dny v týdnu. Masáž mandlovým či sezamovým olejem udrží pokožku v teple a pomůže tělu vybudovat izolační vrstvičku tuku. A mějte u sebe vždy balzám na rty.

Výživa v listopadu

Teplota ostře klesá a podzimní chutě jsou v listopadu nejsilnější. Podzimními chutěmi máme na mysli potřebu zdravých tuků, které si lidé typu váta a pitta mohou užívat dosyta. V listopadu si nejspíš začnete rádi pochutnávat na másle, ghí, olivovém oleji a ořeších. Na podzim je vítána i vydatnost kvalitní pšenice a mléčných výrobků. Potěšte se měkkými sýry jako feta, kozí sýr, jogurt a teplé mléko s kořením. Těžší, výživná a sladká jídla (co do základní chuti, nikoliv množství cukru) pomohou ke zdraví i ve chladném počasí.

Pokud to lidé typu kapha s budováním ochranné tukové vrstvy přeženou, do začátku prosince budou silně zahlenění. Takže pro kaphy platí pravidlo umírněnosti.

Převáží-li u vás během podzimu suchost, chlad a dehydratace, tělo začne místo zdravých tuků hledat náhradu u sladkostí. Chutí na sladké tělo volá po těžkém, mastném jídle, které jej vyživí a ochrání před chladem. Cpát se cukrovinkami není řešením. Přemíra rafinovaného cukru může způsobit zánět zažívacího traktu a nezdravý nárůst váhy. Pokud dostanete během těchto dnů chuť na sladké, sáhněte po jídle bohatém přirozeně bohatém na tuky a vydatné, složené sacharidy.

Jedním z nejlepších a nejvýživnějších tuků pro tělo na podzim je ghí. Ačkoliv se vyrábí z másla, neobsahuje laktózu. Vyživujících a pečujících vlastností ghí mohou tedy využívat i lidé s intolerancí laktózy. Ghí můžete používat při vaření namísto jakéhokoliv jiného tuku, na který jste zvyklí, natřít si jím topinky, přidat čajovou lžičku do teplé ranní kaše i do polévky. Dá se jíst i přímo. Celkem jedna polévková lžíce denně je ideální.

Kokosový olej a kokosové máslo pomáhají k pravidelné stolici, promazaným kloubům a vyživené pokožce. Zařaďte do svého každodenního jídelníčku jednu čajovou lžičku kokosového oleje podobným způsobem jako ghí. Smícháním kokosového másla a trošky medu (a třeba nepraženého kakaa) získáte rychlý a neočekávaně lahodný dezert.

V listopadu také rádi pečeme. Domácí dezerty jsou výborný způsob, jak si pochutnat na něčem sladkém. Přinejmenším víme, co do nich dáváme. Dezerty mohou být sladké, tučné i bohaté na vlákninu. Dezerty s obsahem zeleniny – dýně, cukety, červené řepy (všichni nějaký takový známe) – jsou vhodnější než ovocné a často i vydatnější. Také pečené dezerty mohou být zdravé, vhodné a výživné, zejména zvolíte-li tradiční celozrnné obilniny, ghí a množství cukru v receptu snížíte na polovinu. Přidejte ořechy a doplníte svůj podzimní jídelníček i o bílkoviny.

Používejte také zahřívající koření jako skořice, muškátový oříšek a hřebíček. Zahřívající koření pomáhá strávit těžší jídla.

Zklidňující jídla jako vařená cibule, česnek, kuře, mák, muškátový oříšek a dýně navozují v těle pocit zimního odpočinku a uzemňují rozfoukanou podzimní mysl. Hlubší spánek umocní omáčky se solí a tukem. Dobrý spánek navodí i konzumace ořechů, jako jsou pekany, sezam a vlašské ořechy, které mají přirozeně zahřívající účinek a vytvářejí v břiše pocit tepla. Vátu dokonale zklidní a na příjemný spánek připraví například francouzská cibulačka nebo dýňový koláč.

Pokud jíte živočišné produkty, listopad je vhodnou dobou na drůbež. Třeba klasickou kuřecí polévku, která zahřeje, je lehce stravitelná a bohatá na zdravé tuky, zejména pokud ji připravíte z vývaru. Vývar z kostí skvěle doplňuje to, co během podzimu chybí. Pochutnávejte si na kořenové zelenině, jako jsou mrkev, brambory a sladké brambory, spolu s kvalitními obilninami a zklidňujícími a zvhlčujícími potravinami (např. ovesné vločky). Zeleninu vždy dobře provařte.

Nadále se vyhýbejte stahující a hořké chuti. Patří sem i syrová, studená strava – saláty a sušené ovoce, luštěniny, popcorn nebo čipsy. Vyhýbejte se močopudným potravinám, protože tělesné tkáně už tak mají tendenci se vysušovat. Stimulanty vás oslabí a vezmou pevnou půdu pod nohama. Nejezte ve spěchu, a pokud jste zvyklí nesnídat, zkuste, zda vám teď snídaně nebude dělat dobře. Přišel čas klidu a pečující výživy.

Byliny na listopad

S trávením vydatného podzimního jídla pomůže pálivé, aromatické koření: skořice, hřebíček, muškátový oříšek a černý pepř.

Podzim přináší vítr, což se může projevit i nenadálou plynatostí a nadýmáním. Od obtíží tohoto typu odpomůže asafoetida (také známá jako hing či čertovo lejno) – přidávejte ji, spíše po špetkách, při vaření pokrmů. Studené, těžké potraviny jako kozí sýr tělo vyživi, pouze pokud je dokáže strávit, k čemuž poslouží opět asafoetida.

Dobrému spánku pomohou dvě špetky muškátového oříšku svařeného s šálkem mléka, který si dáte asi hodinu před ulehnutím.

Připravte své tělo na nadcházející svátky – udržujte kontakt se zemí, dobře se živte a odpočívejte.

Z původního zdroje přeložila, upravila a případné chyby si přičítá Veronika Šilarová.

Napište mi:


Výživa a životní styl pro říjen

Podzim je ve znamení váty, rozkladu a odcházení. V průběhu října se již málokdy objeví teplé, slunečné dny, na jejichž úkor přichází počasí stále chladnější. Úroda byla nadobro sklizena, na talíři se nám objevují dýně a rádi se potěšíme teplým nápojem a skořicovým štrúdlem.

Podzim je dobou duchů a záduší. Stromy, v létě obtěžkané plody, jsou seschlé, svraštělé, obnažené a osamělé. Podzim dává vystoupit prvku éter. Podzimní svátky zase upozorňují na konec životních cyklů a již uplynulou radost léta. Venkovní chlad a teplo ohně nás směrují domů, kde se chceme zachumlat do peřin a užívat si přítomnosti rodiny. Život v přírodě se stahuje zpět do kořenů. Energičnost léta ustupuje střídmosti až strohosti.

Vzduch je suchý, a proto vysušuje i tělo. Tělo se chce udržet v teple, a proto stahuje krev z končetin dovnitř a do středu. Pokožka tak může působit bledě a šedivě, v porovnání se zářivostí léta. Svaly jsou unavené, končetiny studené. Při studeném počasí a kratších dnech cítíme podobně jako zvířata potřebu začít se připravovat na zimní spánek – v lidském podání tedy zpomalit, trávit čas doma v teple a klidnou činností. V říjnu si můžete začít dopřávat více odpočinku a na nohy navléct teplé ponožky.

Počasí

Z pohledu ájurvédy se v chladnějším počasí podzimu lépe daří pittě, jejíž teplou, mastnou inklinaci vyrovnává chladnější, suchý vzduch. Delší noci při zklidňujícím svitu měsíce pittě ulevují a nabízejí větší prostor k dobití baterek. Kaphě dělá dobře sucho a lehkost podzimu, díky kterým odchází vlhkost, tíha a městnání způsobované horkým, vlhkým letním vzduchem. Výzvou budou kaphě klesající teploty a delší noci. Nejvíce nerovnováhy může podzim způsobit vátě, jelikož zvyšuje její suchost, lehkost, chlad a nestálost. Právě o vátu musíme v tomto období nejvíce pečovat.

Tělo

Jak se krev stahuje z končetin do středu těla, více se prokrví i žaludek, který začne žádat větší přísun jídla. Díky zvýšenému apetitu, kterému se v mezích vhodné stravy nemáme bránit, se začne tvořit tuková vrstvička pod pokožkou, jež tělu pomáhá udržovat teplo. Na tukové vrstvě pod kůží má zájem i imunitní systém, kterému se pak lépe bojuje proti podzimnímu nastydnutí. V této době vás začnou lákat těžší potraviny s obsahem škrobu, jako jsou brambory a luštěniny.

Apetit

Kapha začne hledat úlevu ve sladkém jídle. A obecně se objeví tendence k přejídání, na které si musí dávat pozor především nenasytná pitta. Podzim je však dobou, kdy si pitta může pochutnat na těžších jídlech a po lehkých letních pokrmech uspokojit svůj rychle pracující metabolismus. Když se pitta dobře nají, vyhne se i nevrlým náladám, které by mohl způsobit pocit hladu. Váta bude cítit větší chuť k jídlu, ale její trávení je stále spíše slabší. Před každým jídlem by si měla dát sklenici teplé vody se zázvorem a kapkou citrónu – doplní tolik potřebné tekutiny a posílí své trávení.

Kůže, spánek atd.

Podzim a větrné počasí přinášejí kvalitu suchosti, která může vysušovat sliznice. Pitta a kapha to pocítí jako úlevu, nicméně váta může až sesychat a toužit po vlhku. Obecně platí možnost většího výskytu suchého kašle, zácpy nebo zhoršení kožních problémů jako třeba ekzému. Se suchostí přichází i nespavost, zejména u váty. Proto váta do jídelníčku zařadí větší množství kvalitních olejů. Zejména váta si může dopřát masáž s bohatstvím teplého oleje a nesmí polevit v pravidelném olejování celého těla; což však platí i pro kaphu a pitu. Po celý den usrkáváme teplou vodu a vyhýbáme se močopudným a vysušujícím nápojům s obsahem kofeinu.

Životní styl v říjnu podle ájurvédy

Podzimní větry snadno rozfoukají i nervovou soustavu, a proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost pravidelnosti v životním stylu. V říjnu se začínáme připravovat na zimu. Dbejte na pravidelnou, teplou(!) stravu. Naplánujte si jídelníček den předem. Běžte spát do 22.00 hod. Každý den se uložte ke spánku i vstávejte ve stejnou dobu., i kdybyste neměli hned usnout.

V říjnu na rovnováze ztrácí především váta, proto se jí doporučují pouze jemné a vyživující činnosti. V říjnu se také vyhýbejte cestování a převratným změnám, jelikož těch nám zajišťuje dostatek již sama příroda. Vyhledávejte osobní setkání s blízkými přáteli. Pojezte spolu, poseďte nad šálkem teplého nápoje, zorganizujte rukodělné setkání nebo se zachumlejte do peřin s knihou a milovaným člověkem. Vyhýbejte se nadmíře stimulů, ale příliš samoty by mohlo přinést pocity úzkosti a neuzemněnosti.

Jak už jsme zmínili, důležitým prvkem sebepéče je dodat tělu hojnost oleje. Natřete se olejem ještě před sprchou! Vaše pokožka pak bude jemná a vláčná a posílí se imunita. Pro vátu je nejlepší sezamový olej, pro kaphu olivový či mandlový a pittu potěší slunečnicový či kokosový. Pamatujte, jedná se o kvalitní rostlinné, za studena lisované oleje!

Udržujte se v teple. Oblečení vrstvěte. Pořiďte si teplé papuče. Oprašte zimní boty. Zahřát se můžete i intenzivní fyzickou prací. Klíčovými slovy jsou příjemné teplo (domova), vřelost a prohřátí.

Výživa v říjnu

Pro říjen ájurvéda radí dobře o sebe pečovat, fyzicky i emočně. Teplé, mastné, těžší jídlo pomáhá budovat imunitu (ódžas) a připravit tělesné rezervy na zimu, a zároveň předchází pocitům úzkosti a osamělosti. Sladká chuť vyživuje, uzemňuje a buduje sílu. Slaná zase zvlhčuje a hydratuje. Kyselou chuť dodáte pokrmu pár kapkami citrónu či octa. Trocha kyselé udržuje vlhko v ústech a posiluje trávení.

S příchodem podzimu vyměňte salát za misku polévky a jablko za teplé jablečné pyré – jednoduše řečeno, strava má být teplá! Tělo vyživí a ochrannou, izolační vrstvičku tuku na zimu zajistí potraviny jako dýně, vejce, ghí, teplé mléčné produkty, kořenová zelenina, ořechy, semínka a, jíte-li maso, vývary. Nešetřete kvalitními oleji.

Pálivé jídlo vás možná zahřeje ve chvíli, kdy jej jíte, ale jedním z účinků ostré chuti je, že rozšiřuje krevní cévy kůže, čímž se zvyšuje riziko nachlazení. Vnitřní tělesné teplo si udržíte, když se zejména na podzim vyhněte hodně pálivému koření, jako jsou kajenský pepř a čili papričky.

Používat koření je obecně v pořádku, jenom byste se po něm neměli zpotit. Trávení těžších jídel, doporučovaných na podzim, dokonce pomůže umírněná konzumace soli, zázvoru, kardamomu, skořice, hřebíčku, černého pepře, česneku, cibule a tymiánu. Nezapomínejte však chránit svou pokožku teplým oblečením.

Ájurvédské bylinky na říjen

Depresivní nálady a úzkosti přicházející s podzimem nás mohou vyčerpat a zahltit. Právě v podzimních měsících snadněji ztrácíme rovnováhu. Berte říjen jako pozvánku obrátit se dovnitř. Následující byliny podpoří odpočinek a regeneraci a připraví tělo na ostrý chlad zimy.

Na zahřátí středu

Studený podzimní vítr ochlazuje tělo a způsobuje městnání a my začínáme toužit po teple a pohodlí. Postupné ochlazování však nutně neznamená i podzimní nachlazení a chřipky. Jednoduchým řešením na studené ruce a nohy najdeme nejspíš všichni ve skříňce s běžným kořením. Sáhneme totiž po skořici – zahřívá krev a potěší nás sladkou chutí.

Skořice nejenom prohřeje končetiny, ale stimuluje celý krevní oběh, z čehož se těší i plíce a klouby. Ostrou chutí zahřívá plíce a zkapalňuje hlen. Možná jste si všimli, že na dně hrnku se skořicovým čajem se vyváří hustá, lepkavá hmota. Je to demulcens – látka s mírnícími účinky bránící dráždění, která pomáhá při vykašlávání tuhého hlenu přilepeného zevnitř průdušek. V případě skořice ještě platí, že vytváří ochranný a zklidňující film v krku. Skořici můžete kloktat ve vodním roztoku nebo si připravit teplý nápoj s trochou čerstvé citrónové šťávy a 1/4 čajové lžičky skořice.

Černý pepř zlepšuje krevní oběh, protože rozšiřuje krevní cévy. Patří mezi koření s karminativními účinky (zbavuje plynů) a k užitku přijde i při zhoršeném trávení vátovitého charakteru. Mírně zahřívá a posiluje trávení bez nadměrné stimulace či přehřátí, které způsobují kajenský pepř a čili papričky. Spolu se skořicí můžete černý pepř zařadit mezi koření, které přidáváte do svého ranního teplého nápoje (směs koření zalitá horkým kravským či rostlinným mlékem, se lžičkou ghí). Černý pepř, kurkuma a skořice patří mezi ideální podzimní koření, protože rozproudí krev, ale nezpůsobují pocení. Dávejte pozor na ostatní koření, která tlačí teplo k povrchu těla (např. hřebíček). Možná pomůže při špatném trávení, ale ve větším množství odvádí tělesné teplo přes pokožku ven.

Na posílení trávení

Jako většina zahřívajícího koření skořice znovu rozdmýchává trávicí oheň. Je skvělou protiváhou vlhkým a těžkým vlastnostem mléčných výrobků. Její protimikrobiální účinky také omezují tvorbu plynů a proces kvašení v zažívacích traktu. Na posílení trávení pomůže i zázvor a kurkuma.

Trpíte-li na zácpu, může se v říjnu, jako období suché a drsné váty, ještě zhoršit. Haritaki změkčuje stolici, ulevuje od zácpy a regeneruje tlusté střevo. Odstraňuje nadměrnou vátu ze zažívacího ústrojí, omezuje tvorbu plynů a nadýmání a stimuluje trávení a vstřebávání. Haritaki také zklidňuje pocuchaný nervový systém a tiší mysl.

Na nervy

Dalším pomocníkem pro podzimní nervový systém je muškátový oříšek. Díky své těžké vlastnosti uzemňuje nestabilní vátu, která způsobuje neklidný spánek. Špetka muškátového oříšku v teplém mléce podávaném před spaním posiluje nervy a zvyšuje vstřebávání v tenkém střevě, čímž posiluje trávení. Při nespavosti pomáhá také šankhapušpi a olej s bhringarádžem.

Revitalizace

V tomto období vyčerpání a nedostatku je pro vátu nezbytně nutné hledat pomoc u tonizujících bylinek (rasaján). Tělo vysychá, slábne a chátrá. Revitalizující směs čajavanpraš posiluje a vyživuje všechny tkáně, buduje imunitu a chrání sliznice, zejména plic, před chladným a suchým říjnovým vzduchem.

***

Z původního zdroje  přeložila, upravila, rozšířila a případné chyby si přičítá Veronika Šilarová.

***

Napište mi:

Praktický úvod do ajurvédy

 

Autor: Vasant Lad, B.A.M.S., M.A.Sc.

Mnoho učenců považuje ajurvédu za nejstarší vědu o léčení. Sankrtské slovo „ajurvéda“ znamená „věda o životě“. Ajurvédské vědění pochází z Indie, je více než 5000 let staré a často se nazývá „matkou veškerého léčení“. Pochází ze starověké védské kultury a po tisíce let ji ústně předávali mistrové svým žákům. Před několika tisíci lety vznikla písemná díla o ajurvédě, mnoho znalostí však zůstává nedostupných. Principy řady holistických léčitelských systémů, se kterými se dnes setkáváme na Západě, mají svůj původ právě v ajurvédě (např. homeopatie a polaritní terapie).

Strategie: Vaše konstituce a vnitřní rovnováha 

Ajurvéda klade velký důraz na prevenci a vede člověka ke zdraví tak, aby věnoval pozornost celkové životní rovnováze, správnému myšlení, výživě, životnímu stylu a používání bylin. Znalosti z ajurvédy pak ukazují, jak vytvořit rovnováhu těla, ducha a vědomí v souladu s individuální konstitucí a jaké změny v životním stylu zavést, abychom této rovnováhy dosáhli a dlouhodobě si ji udrželi.

Stejně jako otisky prstů, každý člověk má jedinečný energetický vzorec – individuální spojení fyzických, duševních a emočních vlastností, které vytváří jeho osobní konstituci. Konstituce vzniká při narození v důsledku vlivu řady faktorů a zůstává stejná po celý život.

V průběhu života jsme vystaveni řadě vnitřních i vnějších vlivů, které narušují původní rovnováhu a mohou změnit naši konstituci. Mezi emoční a fyzické stresy patří například emoční stav, výživa a volba potravin, roční období a počasí, fyzické trauma, pracovní a rodinné vztahy. Pokud těmto faktorům rozumíme, můžeme přijmout opatření, která neutralizují či minimalizují jejich účinek nebo odstraní příčiny nerovnováhy a pomohou nám obnovit původní konstituci. Rovnováha představuje přirozený řád, nerovnováha je ne-řád (chaos). Zdraví je řád, nemoc jeho narušení. Uvnitř těla se spolu neustále setkávají řád s ne-řádem. Pokud pochopíme podstatu a strukturu chaosu, můžeme opět dosáhnout řádu.

Rovnováha tří základních tělesných energií 

Ajurvéda rozlišuje tři základní typy energie či funkční principy, které jsou přítomné ve všech a ve všem. Označujeme je původními sanskrtskými výrazy váta, pitta a kapha. Tyto principy lze pozorovat i v základním biologickém fungování těla.

K tomu, aby se tekutiny a živiny dostaly do buněk, potřebují energii. Energie je třeba také ke zpracování, metabolizaci, živin v buňkách, jejich lubrikaci a udržení struktury. Váta je energie pohybu, pitta je energie trávení či metabolismu a kapha představuje energii promazávání a struktury. Všichni lidé si v sobě nesou vlastnosti váty, pitty i kaphy, avšak jedna z nich obvykle převažuje, další ji doplňuje a třetí je zpravidla nejméně významná. Za příčinu nemoci se v ajurvédě považuje nedostatečná funkce buněk z důvodu nadbytku či nedostatku váty, pitty nebo kaphy. Nemoc vzniká také v důsledku nahromadění toxinů.

Podle ajurvédy se rovnováha udržuje společnou činností těla, mysli a vědomí. Tyto tři části se považují za různé stránky jedné celistvé bytosti. Chceme-li dosáhnout rovnováhy těla, mysli a vědomí, musíme vědět, jak spolu pracují váta, pitta a kapha. Ajurvédská filosofie nahlíží celý kosmos jako hru energií pěti základních prvků – étheru (prostoru), vzduchu, ohně, vody a země. Váta, pitta a kapha jsou kombinacemi a permutacemi těchto pěti prvků, které se společně projevují jako určité vzorce přítomné ve veškerém stvoření. Ve fyzickém těle se váta projevuje jako jemná energie pohybu, pitta jako energie trávení a metabolismu a kapha jako energie vytvářející tělesnou strukturu.

VÁTA je jemnou energií pohybu

– skládá se z prvků éther a vzduch. Řídí dech, mrkání, pohyb svalů a tkání, srdeční tep a veškeré pohyby cytoplazmy a buněčné membrány. Je-li váta v rovnováze, podporuje kreativitu a flexibilitu. V nerovnováze je váta příčinou strachu a úzkosti.

PITTA se projevuje jako metabolický systém těla

tvoří ji prvky ohně a vody. Ovládá trávení, vstřebávání, asimilaci, výživu, metabolismus a tělesnou teplotu. Vyrovnaná pitta posiluje porozumění a inteligenci. Nevyrovnaná pitta způsobuje hněv, nenávist a žárlivost.

KAPHA je energií, která formuje tělesné struktury

– kosti, svaly, šlachy – a dodává „lepidlo“, které drží buňky pohromadě. Tvoří ji prvky země a vody. Kapha je zdrojem tekutin pro všechny části těla a soustavy. Promazává klouby, hydratuje pokožku a udržuje imunitu. Ve stavu rovnováhy se kapha projevuje láskou, klidem a smířlivostí. Při nerovnováze způsobuje lpění, chamtivost a závist.

Na cestě životem se setkáváme s mnoha úkoly i příležitostmi. Je řada věcí, nad kterými nemáme kontrolu, o jiných, jako je výživa a životní styl, však rozhodujeme sami. Pro rovnováhu a dobré zdraví je důležité věnovat těmto rozhodnutím pozornost. Vhodná výživa a životní styl pro individuální konstituci posilují tělo, mysl a vědomí.

Ajurvéda jako komplementární léčebný systém

Je důležité pochopit, jak se ajurvéda liší od západní alopatické medicíny. Západní lékařská věda se povětšinou zaměřuje na symptomatologii a nemoc a k odstranění patogenů či nemocných tkání používá především farmaceutika a chirurgii. Tento přístup zachránil mnoho životů. Ajurvéda ve skutečnosti také zahrnuje chirurgii. Vedlejším účinkem farmaceutik však je, že jejich toxické látky oslabují tělo. Ajurvéda se nezaměřuje na nemoc. Spíše tvrdí, že veškerý život je třeba podpořit rovnovážnou energií. Při minimálním stresu a vyrovnaném plynutí energie si přirozené obranné systémy těla zachovávají svou sílu a dokážou člověka účinněji chránit před onemocněním.

Musíme zdůraznit, že ajurvéda není náhradou západní alopatické medicíny. Řadu onemocnění a akutních stavů lze nejlépe řešit pomocí léků a chirurgickým zákrokem. Ajurvédy lze využívat ve spojení se západní lékařskou vědou k posilování celkové odolnosti člověka a k minimalizaci rizika onemocnění anebo k fyzické rekonvalescenci po užívání farmaceutik či po operaci.

Všichni jsme se někdy cítili špatně a nevyrovnaně. Někdy se obrátíme na lékaře, který nám řekne, že nám vlastně nic není. Ve skutečnosti se v takové situaci nerovnováha, kterou cítíme, zatím neprojevila jako diagnostikovatelná nemoc. Přesto však je náš stav dostatečně vážný na to, aby nám působil nepohodlí a nepříjemné pocity. Můžeme to vzdát a přesvědčit sami sebe, že to byl jen výplod naší fantazie. Nebo můžeme začít hledat alternativní cesty, jak vlastními silami dosáhnout rovnováhy těla, mysli a vědomí.

Vyhodnocení a léčba nerovnováhy

Ajurvéda nabízí různé techniky, jak určit momentální zdravotní stav. Ajurvédský poradce pečlivě vyhodnotí klíčové znaky a symptomy nemoci, především vzhledem k původu a příčině nerovnováhy. Zváží také, nakolik se pro klienta hodí různé způsoby léčby. Diagnóza je výsledkem přímého dotazování, pozorování, fyzické prohlídky a také logického úsudku. Mezi základní techniky konzultace patří čtení pulsu, zkoumání jazyka, očí a fyzického vzhledu či naslouchání tónu hlasu klienta.

Vhodná paliativní a očistná opatření lze využít k odstranění nerovnováhy a nabídnout postupy, jak odstranit či zvládnout její příčiny. Doporučení mohou zahrnovat změny životního stylu, dodržování diety a využití bylin. V některých případech také absolvování očistného programu, tzv. pančakarmy, která pomůže odstranit nahromaděné toxiny, aby tělo mělo lepší užitek z následné léčby.

Ajurvéda se zabývá všemi aspekty života – tělem, myslí a duší. Uznává jedinečnost každého člověka i to, že každý odlišně reaguje na mnoho aspektů života a disponuje odlišnými silnými i slabšími místy. Na základě vhledu, porozumění a zkušeností předkládá ajurvéda velkou šíři a hloubku informací o vztahu mezi příčinami a jejich důsledky, bezprostředními i zpočátku sotva patrnými, u každého jednotlivého člověka.

Další literatura: 
 • Lad, Vasant. Ayurveda: The Science of Self-Healing. Lotus Press: Santa Fe, 1984
 • Usha Lad and Dr. Vasant Lad. Ayurvedic Cooking for Self-Healting. 2nd ed. The Ayurvedic Press: Albuquerque, 1997.
 • Morrison, Judith H. The Book of Ayurveda: A Holistic Approach to Health and Longevity. New York: Simon & Schuster Inc., 1995, A Fireside Book.
 • Svoboda, Robert E. The Hidden Secret of Ayurveda. Pune, India, 1980; reprint, The Ayurvedic Press:  Albuquerque, 1994.
 • Svoboda, Robert E. Prakruti: Your Ayurvedic Constitution. Geocom Limited: Albuquerque, 1989.
 • Svoboda, Robert E. Ayurveda: Life, Health and Longevity. Penguin: London, 1992.
 • Lad, Vasant. The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies. Harmony Books: New York, 1998.
 • Lad Vasant. Secrets of the Pulse: The Ancient Art of Ayurvedic Pulse Diagnosis. The Ayurvedic Press: Albuquerque, 1996.
 • Frawley, David and Vasant Lad. The Yoga of Herbs. Lotus Press: Santa Fe, 1986.
 • Frawley, David. Ayurvedic Healing. Morson Publishing: Salt Lake City, 1989.

Doporučené knihy jsou uvedeny v pořadí od jednoduchých po komplexní, tedy od základů ajurvédy po podrobné rozpracování zdrojů a odkazů.

© 1996, 2003 All Rights Reserved. Copyright by The Ayurvedic Institute, PO Box 23445, Albuquerque, NM 87192-1445; 505.291.9698; www.ayurveda.com
Překlad © 2014 Veronika Šilarová. S laskavým svolením autora.

*****

Vybraná literatura na téma ajurvédy dostupná v českém jazyce:
 • Hlôška, Pavol. Ajurvéda česky. Fontána, 2002.
 • Lad, Vasant. Učebnice ajurvédy I: Základní principy. Maitrea, 2012.
 • Zisková, Martina. Praktický průvodce světem ajurvédy: Výživa.
 • Svoboda, Robert. Základní kniha ájurvédy. Fontána, 1998
 • Svoboda, Robert.  Ájurvéda pro ženy.  Ecce Vita, Praha, 2002
 • Doval, Z.  Ajurvéda I. a II.
 • Rajpoot, G. Základy ájurvédy. Dhanvantri, 2002

V sekci Ke stažení si můžete článek stáhnout do svého počítače.

Jak na volné dýchací cesty – proplachování nosu

Není snad jednodušší způsob, jak se vyhnout rýmě a ucpanému nosu než proplachování nosních dutin. Jedná se o starověkou jogínskou techniku zvanou krija džala nétí, kdy dutiny propláchneme teplou, slanou vodou.

Jedním z možných způsobů, který by mě však spíše odradil, je ponořit obě nosní dírky do misky s vlažnou vodou a solí, nasát nosem a pak vyfrknout. Je ale mnohem snazší a zároveň tradiční cesta pomocí speciální konvičky či nosní sprchy.

Přínosy nosní sprchy

Proplachování dutin je nadmíru jednoduché a přináší mnoho užitku:

 • úlevu od dýchacích problémů (zánět dutin, alergie, astma, senná rýma)
 • při dlouhodobém, každodenním používání předejdete bolestem v krku, kašli, zahleněnému nosu a krku,
 • příznivě ovlivňuje i zrak a sluch,
 • zvyšuje schopnost vizualizace a soustředění, dodává pocit duševní lehkosti a jasnosti,
 • zklidňuje mozek a přináší úlevu od bolestí hlavy, migrény, deprese, mentálního napětí,
 • pomáhá lidem, kteří se snaží přestat kouřit, protože podporuje dýchání nosem (namísto dýchání ústy) a nos znovu citlivě vnímá, jak nepříjemné je vdechovat kouř z cigaret,
 • pomáhá odstranit chrápání.

Volný nos – více prány

V neposlední řadě je džala nétí technikou duchovní. Uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání, tedy přívod prány do těla. Napomáhá stavům meditace, protože na jemněhmotné úrovni působí na čichový bulbus a psychické centrum, které v józe nazýváme adžna čakrou – bod mezi obočím či tzv. třetí oko.

Jak na proplachování dutin

Dzala NetiProplachování provádějte pravidelně každý den jako součást ranní očisty. Za pár týdnů pocítíte pozitivní účinky a nebudete chtít přestat. Já jsem přestála letošní zimu na úpatí Himalájí bez rýmy i nastydnutí a zdraví si zachovala i po návratu do „chřipkové“ České republiky.

Postup

Připravte si převařenou vodu a rozpusťte v ní mořskou či himalájskou sůl (cca 1 čajová lžička na 500 ml vody). Vodu přelijte do konvičky. Proplachování provádějte nad umyvadlem nebo kdekoliv jinde kam může volně odtékat voda.

Nahněte hlavu k jednomu rameni a zobáček konvičky vložte do horní nosní dírky. Loket ruky a konvičkou držte zdvihnutý. Za chvilku začne voda vytékat spodní nosní dírkou. Nechejte protéct potřebné množství vody.

Hlavu narovnejte na střed. Z nosních dírek vám vyteče voda. Pročištění dutin pomůže, když si zacpete nejprve jednu a pak druhou dírku a několikrát silně vyrazíte dech nosem.

Opakujte celý postup na druhou nosní dírku.

Nakonec ohněte trup vodorovně s podlahou, hlava v prodloužení páteře a nechejte vytéct zbylou vodu. Pak se ohněte hlouběji až ke kolenům, hlava volně visí, a mohou se objevit poslední kapky vody. Narovnejte se a vysmrkejte. Je důležité zbavit dutiny veškeré vody.

Pokud máte svíravý pocit v nose a dutinách, použijte nosní olej.

Jakou konvičku?

Nosních konviček je dostupná celá řada – různé materiály (umělohmotné, keramické, nerezové či měděné) i velikosti (od 100 ml do 1 litru, které jsem viděla v Indii). Záleží na vaší volbě. Na cesty se hodí menší (cca 100 ml), lehká, umělohmotná – slanou vodu si však budete muset připravit do jiné nádoby a pak ji postupně nalévat do konvičky. Pro domácí použití doporučuji větší (300 až 400 ml), ve kterých můžete rovnou připravit solný roztok a vypláchnout obě nosní dírky jednou dávkou.

Vyberte si materiál, který je vám příjemný. Často to bývá keramika, která se snadno ošetřuje, když vám však upadne, tak se s největší pravděpodobností rozbije. Tradiční měděná konvička zase dodává tělu přirozeným způsobem měď.

Kolik vody? Jaká teplota?

K preventivnímu proplachování stačí 150 až 200 ml vody do jedné nosní dírky.

Teplota vody by měla být mírně vyšší než běžná tělesná teplota, cca 38–40 °C.

Jakou sůl a kolik

Vyhýbejte se běžné kuchyňské soli! Dopřejte svým dutinám (a konečně i sobě při vaření) přírodní mořskou, himalájskou či černou sůl.

Pokud vás vyplachování nosu bolí, přidejte sůl. Pokud cítíte pálení, uberte množství soli.

Pouze symbol_cropped

 

Zdroje: www.astrogle.com
Zdroj obrázku: http://www.astrogle.com/images/articles/healing/jala_neti_kriya.jpg

Konec zimy a jaro z pohledu ajurvédy

winter_hoarfrost_on_a_flower_201664Období pozdní zimy a jara spojuje ajurvéda s dóšou kapha. Kapha je složena z prvků vody a země, které budou nyní převažovat v přírodě a vládnout i nám. Teplota začíná stoupat. Tající sníh sytí vodou zemi, která měkne a proměňuje se v bahno. Řeky mohutní. Probouzí se míza ve stromech.

Podobně to vypadá i v našem těle. Tkáně se chtějí zbavit tuku a toxinů, které se dostávají do krve a přidávají jí na hustotě a sladkosti.

Ajurvéda a kalendář

Ajurvéda nedefinuje přesná kalendářní data, protože jedním z jejích principů je flexibilita. A všichni víme, jak se zima v jednom roce může diametrálně lišit od druhé. Sami „na vlastní kůži a smysly“ rozpoznáte, kdy přesně přijde období kaphy. Bude to ve chvíli, kdy ucítíte vlhkost ve vzduchu (oproti zimě, kdy je vzduch sušší).

Všechna přechodová období jsou z pohledu ajurvédy riziková právě proto, že se tělo musí přizpůsobovat změnám klimatu. Základními vlastnostmi kaphy jsou těžká, mokrá a chladná. Konec zimy a začátek jara je obdobím, kdy nám v lepším případě kape z nosu a v horším případě se nos ucpe hleny. Dýchacím cestám můžeme pomoci proplachováním nosních dutin. Emočně se pak tíže může projevit pocity stagnace a letargie až deprese.

Povědomí a znalosti toho, co se děje v přírodě a v nás, nám pomohou se s těmito vlivy lépe vyrovnat a předejít obtížím. Po podzimu a zimě, kdy nám prospívala těžší, mastná jídla, by nám nyní stejný styl utlumil trávení a způsobil zahlenění žaludku, plic a dutin a zpomalení oběhu lymfy (zejména u lidí, kteří sami patří ke konstitučnímu typu kapha či tzv. Slizounům).

Co dělat na začátku jara

Proto s koncem února přejděte na výživu, která pomáhá „rozpouštět“ nadměrnou kaphu: lehké, suché, zahřívající potraviny převážně hořké, svíravé a ostré chuti, snadno stravitelné a nejlépe vařené či podávané teplé. Jezte spíše méně nežli více, 2x až 3x denně. Vhodné potraviny jsou například ředkvičky, listová zelenina, jablka, pohanka, fazole adzuki, přepuštěné máslo ghí, pálivější koření apod.

Věnujte pozornost pohybu, který je lékem na tíhu a přílišnou rozvolněnost kaphy. Odlehčete si úklidem a zbavte se starých věcí, které leží někde na hromadě či ve sklepě a už léta jste se jich nedotkly. Pročistěte svůj fyzický, emoční i duševní svět.

Toto období vhodné také k provedení detoxikační očisty, třeba důkladné ajurvédské pančakarmy nebo lehčího půstu. Vyberte si, co vám chutná a zvládnete udělat, protože radost a potěšení je klíčem spokojeného života a udržitelných změn životního stylu.

Praktické tipy na toto období:

 • Vyhledávejte lehké a vzdušné potraviny a činnosti.
 • Volte teplá jídla.
 • Oslabené trávení můžete posílit kořením trikatu smíchaným s medem – každé ráno si dejte jednu čajovou lžičku na lačno.
 • Minimalizujte studené, sladké, kyselé, slané a tučné potraviny a nápoje.
 • Pročistěte tělo, ukliďte si doma.
 • Držte páteř vzpřímenou, aby se bránice mohla volně hýbat, a DÝCHEJTE! Zkuste vyplachování nosních dutin a očistný dech ohně (bhastrika).
 • Nespěte přes den a pravidelně cvičte až do zpocení.
 • Pokud chcete znát svůj konstituční typ a podrobné pokyny k výživě a životnímu stylu nebo řešit konkrétní obtíže, můžete se objednat na osobní ajurvédskou konzultaci.

Pouze symbol_cropped

 

Zdroje: www.joyfulbelly.com, www.barbarasinclair.com, www.banyanbotanicals.com

Kapha – energie promazávání

 

Autor: Vasant Lad, B.A.M.S., M.A.Sc.

KAPHA: Energie promazávání 

Obecný popis

KaphaLidé typu kapha disponují silou, vytrvalostí a houževnatostí. V rovnováze jsou sladcí, roztomilí, láskyplní a většinou vyrovnaní a uzemnění. Mají mastnou a hladkou pleť. Kaphy obvykle snadno přibírají na váze a mají pomalý metabolismus. Cvičení se raději vyhnou. Mají tlustou kůži a dobře vyvinuté tělo a svaly. Oči mají velké, přitažlivý pohled s hustými a dlouhými řasami a obočím. Lidé typu kapha vylučují pomalu a stolici mají měkkou, světlou a mastnou. Mírně se potí. Spí hluboce a dlouho. Kaphy přitahuje sladké, slané a mastné jídlo, ale pro jejich konstituci je nejvhodnější chuť hořká, svíravá a ostrá.

Z psychologického pohledu jsou to lidé klidní, tolerantní a shovívaví. Mohou se však také dostat do stavu letargie. Někdy jim sice déle trvá něco pochopit, ale mají výbornou dlouhodobou paměť. V nerovnováze zahltí kaphu pocity chamtivosti, závisti, ulpívání a majetnickosti. Ve vnějším světě je kapha dobře uzemněná, stabilita a lpění jí pomáhá vydělávat a udržet si peníze.

S větší pravděpodobností se u lidí tohoto typu objeví nemoci související s principem vody, jako je chřipka, ucpání dutin a další hlenovité choroby. Běžné jsou také lenivost, nadváha, cukrovka, zadržování vody a bolesti hlavy. Kapha se zvyšuje při úplňku, protože v té době dochází k zadržování vody. K největšímu nahromadění kaphy dochází v zimě a v tu dobu je nanejvýš důležité dodržovat zásady výživy a životního stylu, které vyrovnávají tuto dóšu.

Vhodná výživa

Důležité chutě pro kaphu jsou hořká, svíravá a ostrá. Kaphy potřebují potraviny, které osvěží mysl, ale omezí celkový objem přijímané potravy. Měli by se vyhýbat mléčným produktům a tukům všeho druhu, zejména smaženému a mastnému jídlu a masu.

Lidé s převahou kaphy potřebují méně obilnin než pitta a váta, přičemž optimální jsou pro ně pohanka a proso (jsou více zahřívající) a potom ječmen, rýže a kukuřice. Nejvhodnější úpravou těchto obilnin je pražení nebo suchá úprava. Kapha může veškerou zeleninu s důrazem na saláty a plody rostoucí nad zemí na úkor kořenové zeleniny; a měla by se vyhýbat sladké, kyselé a vodnaté zelenině. Kapha obecně dobře zpracuje syrovou zeleninu, ačkoliv plodiny upravené na páře nebo restované tráví lépe. Nevhodné je pro ni velmi sladké nebo kyselé ovoce a preferovat by měla svíravější a sušší ovoce jako jablka, meruňky, brusinky, manga, broskve a hrušky.

Kaphy pouze zřídkakdy potřebují živočišné produkty a pokud po nich sáhnou, mělo by se jednat o suchou úpravu (pečení, pražení, grilování), nikdy smažení. Hodí se pro ně kuřecí, vejce, králičí, mořské plody a zvěřina. Jejich tělo nepotřebuje velké množství bílkovin, a proto by se neměli přejídat luštěninami, i když ty jsou pro ně lepší než maso, jelikož neobsahují takové množství tuku. Pro kaphu se nejlépe hodí černé fazole, mungo, fazole pinto a červená čočka.

Těžké vlastnosti ořechů a semínek zvyšují, tj. zhoršují, kaphu, stejně jako olej, který obsahují. Občasná konzumace slunečnicových a dýňových semínek je v pořádku. V malém množství lze také užívat mandlový, kukuřičný, světlicový a slunečnicový olej. To samé platí pro mléčné produkty: kapha se má vyhýbat těžké, chladivé a sladké chuti mléčných produktů, ačkoliv trochu ghí při vaření a občas maličko kozího mléka nezpůsobí obtíže.

Lidé typu kapha by se měli vyvarovat jakýchkoliv i přírodních sladidel a vhodné je pro ně pouze omezené množství tepelně nezpracovaného medu, který má zahřívající účinek. Mohou však hojně používat veškeré koření, vyjma soli, přičemž nejlepší je pro ně zázvor a česnek. Člověk s dominantní dóšou kapha a s malým podílem ostatních dvou dóš může občas užít stimulantů jako káva a čaj. Velkou újmu jim nezpůsobí ani tabák a destiláty. Alkohol však vůbec nepotřebují a pokud se rozhodnou jej konzumovat, pak nejlepší volbou je víno.

Obecné pokyny pro rovnováhu kaphy: 

 • Hodně cvičte.
 • Vyhýbejte se těžkým jídlům.
 • Žijte aktivně.
 • Vyhýbejte se mléčným výrobkům.
 • Vyhýbejte se chlazenému jídlu a nápojům.
 • Měňte svůj režim.
 • Vyhýbejte se tučným, mastným jídlům.
 • Jezte lehké a suché potraviny.
 • Nespěte přes den.

Pamatujte, že míra vaší rovnováhy je přímo úměrná tomu, jak dobře budete dodržovat pokyny k výživě a životnímu stylu vhodné pro váš typ. Někdy je těžké zbavit se starých návyků a změna může být postupná, ale chcete-li dosáhnout zlepšení, je třeba změny zavést. Vy sami máte pod kontrolou, jak rychlá vaše proměna bude.

Zajímá-li vás ajurvéda hlouběji, doporučujeme knihu Dr. Lad Ayurveda: The Science of Self-Healing, kde naleznete konceptuální vysvětlení váty, pitty a kaphy. Pokyny a podrobné vysvětlení ajurvédského přístupu k jídlu a léčení představuje dílo autorů Usha Lad a Dr. Lad Ayurvedic Cooking for Self-Healing.

© 1996, 2003 All Rights Reserved. Copyright by The Ayurvedic Institute, PO Box 23445, Albuquerque, NM 87192-1445; 505.291.9698; www.ayurveda.com
Překlad © 2014 Veronika Šilarová. S laskavým svolením autora.

V sekci Ke stažení si můžete článek stáhnout do svého počítače.

 

Pitta – energie trávení a metabolismu

 

Autor: Vasant Lad, B.A.M.S., M.A.Sc.

PITTA: Energie trávení a metabolismu 

Obecný popisPitta

Pitta sdílí mnoho vlastností ohně. Oheň je horký, pronikavý, ostrý a vzrušivý. Podobně lidé typu pitta mají teplá těla, pronikavé nápady a vybroušenou inteligenci. Nerovnováha se projevuje jako rozrušenost a vznětlivost. Pitta má středně vysokou postavu s kůží načervenalého či měděného odstínu. Objevují se u ní také bradavice a pihy. Pokožka je na dotek teplá a méně vrásčitá než u váty. Mají hedvábné vlasy a u pitty často dochází k předčasnému šednutí nebo vypadávání vlasů. Oči jsou středně velké a spojivka vlhká. Nos špičatý a špička bývá načervenalá.

Lidé s převahou pitty mají silný metabolismus, dobré trávení a silnou chuť k jídlu. Rádi konzumují hodně jídla a tekutin, spolu s ostrým kořením a chladnými nápoji. Pro jejich konstituci je však vhodná sladká, hořká a svíravá chuť. Spánek pitty je hluboký a středně dlouhý. Tvoří velké množství moči a stolice, která je většinou žlutě zabarvená, měkká a objemná. Snadno se potí, mají teplé ruce i nohy. Pitta hůře snáší sluneční svit, horko a těžkou fyzickou práci.

Atributy pitty jsou olejnatost, horkost, lehkost, pohyblivost, šíření a tekutost, a proto přítomnost těchto kvalit může pittu zvyšovat. Léto je obdobím tepla, tj. pitty. V této době se běžně objevují spáleniny od slunce, škumpa jedovatá, pichlavé vedro a pocity vzteku (vznětlivosti). Takováto nerovnováha pitty obvykle odezní s příchodem chladnějšího počasí. Výživa a životní styl mají být ve svém účinku chladivé – ochlazující jídla, vyřazení čili a zahřívajícího koření a chladné podnebí. Lidé typu pitta by měli cvičit v nejchladnější dobu dne.

Vhodná výživa

Obecně by se měla pitta vyhýbat kyselým, slaným a ostrým jídlům. Nejvhodnější je vegetariánská strava s minimem masa, vajec, alkoholu a soli. Na uklidnění přirozené agresivity a nutkavého chování se hodí sladké, chladivé a hořké potraviny a chutě.

Mezi obilniny vhodné pro pittu patří ječmen, rýže, oves a pšenice, spolu se zeleninou, která by měla tvořit převážnou část jejich výživy. Je třeba se vyhýbat rajčatům, ředkvičkám, čili papričkám, česneku a syrové cibuli, protože veškerá kyselejší či pálivější zelenina zhorší stav pitty. Avšak většina ostatních druhů zeleniny ji zklidní. Bílá ředkev dobře slouží k pročištění jater, když je pitta v rovnováze, avšak jinak by měla být vyřazena. Na jaře a v létě se pro pittu hodí saláty a syrová zelenina a sladké ovoce. Kyselému ovoci by se měla pitta vyhýbat, vyjma limetek v omezeném množství.

Živočišné produkty, zejména mořské plody a vejce, by měla pitta užívat s mírou. Vhodné druhy masa jsou kuřecí, krůtí, králičí a zvěřina. Veškeré luštěniny v malém množství působí na pittu příznivě, vyjma červené a žluté čočky. Nejvhodnější jsou černá čočka, cizrna a fazole mungo.

Většina ořechů a semínek má velký obsah oleje, a proto pittu přehřívá. Chladivý je pouze kokos a občas si pitta může dát slunečnicová a dýňová semínka. Dobře zvládne malé množství kokosového, olivového a slunečnicového oleje.

Vhodné jsou sladké mléčné výrobky, včetně mléka, nesoleného másla, ghí a měkkých, nesolených sýrů. Jogurt se dá jíst, je-li smíchán s kořením, trochou přírodního sladidla a vody. Lidé typu pitta snášejí přírodní sladidla lépe než zbývající dvě dóši, protože sladká chuť ulevuje pittě. Musejí se však vyhýbat pálivému, ostrému koření a používat především kardamom, skořici, koriandr, fenykl a kurkumu, s malým množstvím římského kmínu a černého pepře.

Kávu, alkohol a tabák je nutné zcela vyřadit, ačkoliv občasné pivo může pittě přinést uvolnění. Černý čaj pít příležitostně, spolu s trochou mléka a špetkou kardamomu.

Obecné pokyny pro rovnováhu pitty: 

 • Vyhýbejte se přílišnému horku.
 • Vyhýbejte se většímu množství oleje.
 • Vyhýbejte se páře.
 • Omezte konzumaci soli.
 • Jezte chladivá a nekořeněná jídla.
 • Cvičte v chladnější části dne.

Pamatujte, že míra vaší rovnováhy je přímo úměrná tomu, jak dobře budete dodržovat pokyny k výživě a životnímu stylu vhodné pro váš typ. Někdy je těžké zbavit se starých návyků a změna může být postupná, ale chcete-li dosáhnout zlepšení, je třeba změny zavést. Vy sami máte pod kontrolou, jak rychlá vaše proměna bude.

Zajímá-li vás ajurvéda hlouběji, doporučujeme knihu Dr. Lad Ayurveda: The Science of Self-Healing, kde naleznete konceptuální vysvětlení váty, pitty a kaphy. Pokyny a podrobné vysvětlení ajurvédského přístupu k jídlu a léčení představuje dílo autorů Usha Lad a Dr. Lad Ayurvedic Cooking for Self-Healing.

© 1996, 2003 All Rights Reserved. Copyright by The Ayurvedic Institute, PO Box 23445, Albuquerque, NM 87192-1445; 505.291.9698; www.ayurveda.com
Překlad © 2014 Veronika Šilarová. S laskavým svolením autora.

V sekci Ke stažení si můžete článek stáhnout do svého počítače.

 

Váta – energie pohybu

 

Autor: Vasant Lad, B.A.M.S., M.A.Sc.

VÁTA: Energie pohybu 

Obecný popisVáta

Váta je esencí pohybu všech tělesných pochodů a je nepostradatelná pro zdraví. Váta se v prostředí nejvíce projevuje na podzim a při přechodu jednotlivých ročních dob, kdy je nejdůležitější věnovat zvýšenou pozornost výživě a životnímu stylu. Velmi důležité je stabilizovat tento pohyb. Pro člověka typu váty je užitečný pravidelný režim, který pomáhá uzemňovat rozpohybovanou energii.

Člověk typu váta rychle myslí a disponuje flexibilitou i tvůrčími schopnostmi. Svižně chápe, ale stejně rychle zapomíná. Váty jsou ostražité, roztěkané a vysoce aktivní. Rychle chodí, mluví i myslí, ale snadno se unaví. Zpravidla mají slabší vůli, sebedůvěru, odvahu a výkyvy zvládají hůře než ostatní typy. Cítí se vratce a málo uzemněně. Nerovnováha se u váty projevuje pocity strachu, nervozitou a úzkostí. Ve vnějším světě člověk typu váta snadno vydělá peníze a rychle je utratí. Plánování není jeho silnou stránkou, a proto se může dostat do ekonomických obtíží.

Chuť k jídlu i trávení jsou u váty proměnlivé. Přitahuje ji jídlo svíravé chuti jako saláty a syrová zelenina, avšak pro její konstituci jsou vhodná teplá, vařená jídla a sladká, kyselá a slaná chuť. Obvykle produkují malé množství moči a stolice, která je často tvrdá, ve formě menších bobků.

Sídlem váty je tlusté střevo a také mozek, uši, kosti, klouby, kůže a stehna. Lidé typu váta snadno podléhají nemocem, které působí prvek vzduchu, jako je rozedma plic, zápal plic a artritida. Mezi další obtíže váty patří nadýmání, tiky, škubání a cukání, bolest kloubů, suchá pokožka a vlasy, nervové poruchy, zácpa a duševní zmatek. Váta se v těle projevuje postupem stárnutí jako vysychání a vrásčení kůže.

Jelikož mezi základní vlastnosti váty patří suchost, lehkost, studenost, drsnost, jemnost, pohyblivost a čirost, pak nadmíra kterékoliv z nich může zapříčinit nerovnováhu. Časté cestování, zejména letadlem, hluk, trvalá stimulace, drogy, cukr nebo alkohol narušují vátu, stejně jako vystavení chladu, studeným nápojům a jídlům. Podobně jako vítr mají i váty problémy uzemnit se. Dodržování pravidelného režimu sice činí lidem tohoto typu obtíže, je však pro ně naprosto nezbytné, protože jedině tak lze vátu snížit a udržet pod kontrolou. Váty by měli chodit spát do 22.00 hod., protože potřebují více odpočinku než ostatní typy. Lidé se zvýšenou vátou rychle a dobře reagují na teplo, vlhkost, lehce tučná/olejnatá jídla. Pomáhají také parní lázně, zvlhčovače vzduchu a vlhkost obecně. Doporučuje se každodenní olejová masáž před sprchováním či koupelí.

Vhodná výživa

Pro snížení váty se všeobecně hodí teplé, dobře provařené a mastné jídlo. Jíst třikrát až čtyřikrát denně a váta může i svačit za předpokladu, že dodrží dvouhodinový odstup mezi jednotlivými jídly. Pro vátu je důležité jíst pravidelně. Pro lidi tohoto typu se dobře hodí pokrmy „z jednoho hrnce“ jako polévky, dušené maso se zeleninou, omáčky. Při přípravě jídla mohou použít více oleje než ostatní dóši a udržet si dobré zažívání, pokud omezí příjem syrové stravy.

Pro vátu je vhodný dobře uvařený oves a rýže, protože jsou-li připravené ve velkém množství vody a s máslem či ghí, tak nevysušují. Nejlepší je pro ni vařená zelenina, ačkoliv občasný salát s dobrou olejovou či krémovou zálivkou neuškodí. Lilkovitým plodinám – rajčatům, bramborám, lilku a paprikám – spolu se špenátem je třeba se vyhýbat, pokud má váta tuhé, bolavé klouby a svaly. Váta může sladké, zralé a šťavnaté ovoce. Naopak pro ni nejsou vhodné plody svíravé chuti jako brusinky, granátová jablka a syrová jablka a sušené ovoce. Ovoce by měla konzumovat samotné a na prázdný žaludek.

Lidé typu váta mohou svou potřebu bílkovin uspokojit rozumnou mírou mléčných produktů, ale také vajíčky, kuřecím a krůtím masem, čerstvými rybami a zvěřinou (pokud chtějí maso jíst). Luštěniny zatěžují trávení, a proto by se při snižování váty měly užívat pouze v omezeném množství. Mělo by se jednat o loupané a půlené luštěniny a předem je máčet. Narušení váty také předejdete, když luštěniny uvaříte s trochou oleje a kořením – třeba kurkumou, římským kmínem, koriandrem, zázvorem, česnekem a asafoetidou.

Pro vátu jsou prospěšné veškeré ořechy a semínka, nejlépe ve formě 100% pomazánek/másel či rostlinného mléka. Deset mandlí, namočených přes noc ve vodě a posléze zbavených slupky, vátu ráno příjemně uspokojí. Vátu zahřeje sezamový olej, ale jinak se pro ni hodí i všechny ostatní druhy olejů. Váta může všechny mléčné výrobky, přičemž tvrdý sýr by měla konzumovat v menší míře. Zvládá dobře veškeré koření, ale neměla by je nadužívat. Váty si mohou během jídla či po něm pochutnat na sklence červeného vína ředěného vodou. Jelikož má váta sklony k závislostem, měla by se vyhýbat cukru, kofeinu a tabáku. Vátě se může zatočit hlava již ze samotného prožitku intenzity, proto by měla vyhledávat relaxaci a meditaci.

Obecné pokyny pro rovnováhu váty: 

 • Buďte v teple.
 • Buďte v klidu.
 • Vyhýbejte se studenému, mraženému a syrovému jídlu.
 • Vyhýbejte se velkému chladu.
 • Jezte teplá jídla a zahřívající koření.
 • Dodržujte pravidelný režim.
 • Hodně odpočívejte.

Pamatujte, že míra vaší rovnováhy je přímo úměrná tomu, jak dobře budete dodržovat pokyny k výživě a životnímu stylu vhodné pro váš typ. Někdy je těžké zbavit se starých návyků a změna může být postupná, ale chcete-li dosáhnout zlepšení, je třeba změny zavést. Vy sami máte pod kontrolou, jak rychlá vaše proměna bude.

Zajímá-li vás ajurvéda hlouběji, doporučujeme knihu Dr. Lad Ayurveda: The Science of Self-Healing, kde naleznete konceptuální vysvětlení váty, pitty a kaphy. Pokyny a podrobné vysvětlení ajurvédského přístupu k jídlu a léčení představuje dílo autorů Usha Lad a Dr. Lad Ayurvedic Cooking for Self-Healing.

© 1996, 2003 All Rights Reserved. Copyright by The Ayurvedic Institute, PO Box 23445, Albuquerque, NM 87192-1445; 505.291.9698; www.ayurveda.com
Překlad © 2014 Veronika Šilarová. S laskavým svolením autora.

V sekci Ke stažení si můžete článek stáhnout do svého počítače.