Krija na udržení krásného těla

Krija na udržení krásného těla

říjen 1969

(Keeping the Body Beautiful)

Krija ke stažení ve formátu PDF, včetně obrázků

Při cvičení postupuje prosím podle pokynů k domácí praxi.

1. Dlouhý hluboký dech. Posaďte se do pohodlné pozice, páteř protažená. Začněte dýchat dlouhým a hlubokým dechem oběma nosními dírkami. Soustřeďte se na život dávající proud dechu. Pokračujte 3 min. Na závěr se nadechněte, na pár vteřin zadržte dech, pak vydechněte.

2. Žabáci. Přejděte do dřepu na špičkách prstů u nohou, kolena doširoka od sebe. Paty se dotýkají navzájem, ale nedotýkají se země. Konečky prstů na rukou položte na zem mezi kolena. Hlava je vztyčená, dívejte se dopředu. S nádechem zvedněte boky nahoru (2a), konečky prstů zůstávají stále na zemi, paty se však země nedotýkají, kolena jsou protažená.

S výdechem přejděte dolů do dřepu (2b), díváte se dopředu, kolena jsou vně paží. Opakujte 10x. Při desátém opakování zůstaňte dole ve dřepu a třikrát se zhluboka nadechněte. Při třetím výdechu zcela a úplně vydechněte, zadržte dech při výdechu a stáhněte múlbandh (kořenový zámek). Dech zadržte na 10–20 vteřin.

Dřepy v pozici žáby opakujte ještě 26x. Při posledním opakování zůstaňte v dřepu a třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Při posledním výdechu zadržte dech při výdechu a znovu stáhněte múlbandh. Při dechové zádrži prociťte, jak vám podél páteře stoupá energie. Nepřepínejte se.

3. Protažení v předklonu. Natáhněte nohy před sebe. Uvolněte se směrem dopředu a „klíšťkami“ se chytněte za palce u nohou (ukazováček a prostředníček se zaháknou za palec u nohy a palec ruky tlačí na nehtové lůžko palce u nohy). S nádechem prodlužte páteř. S výdechem se z oblasti pupíku ohýbejte dopředu a hrudník přitahujte ke stehnům, nos ke kolenům. Hlava následuje jako poslední. Nikdy neveďte pohyb od hlavy. Držte pozici v předklonu po dobu 3 minut.

Pár slov ke kriji

Tato krija, která obsahuje drobnou variaci běžné pozice žáby, je velmi mocná. Bradu držte mírně přitaženou ke krku (krční zámek). Přenastavuje sexuální energii a vyrovnává pránu a apánu. Napomáhá trávení a přivádí proud krve do hlavy. Pokud ji budete provádět s mocným dechem, rychle se zapotíte.

Tělo je chrámem vyjádření a rozvoje člověka. Média a přátelé nám často namlouvají, že tělo se opotřebovává, trpí mnoha nemocemi a je nesmírně křehké. Ve skutečnosti je ale tělo citlivé a má samouzdravovací schopnosti.

„Toto nádherné tělo nemůže zmařit nic jiného než vaše vlastní ego. Bůh vás nezabíjí. Může zemřít pouze vaše vlastní ego a negativita, která snižuje energetické napětí vaší životní síly, takže vaše obklopující pole se oslabuje a tělo nahlodává smrt. Toto tělo je nádherné. Bylo stvořeno na základě velmi speciální představy Stvořitele.

Lidé chtějí zažít Boha, zažít svobodu, energii a vědomí. Kdybychom se pouze a jenom pročišťovali, pak by nám Bůh byl známý a přebýval by v nás. Ta nekonečná energie je dárce za každé situace. My jí vyjadřujeme své uznání tím, že očišťujeme, pečujeme a využíváme to, co nám již bylo dáno.“ (Yogi Bhajan)

Naše vlastní návyky na vlastnictví, omezení, vztek, napětí a ulpívání nastavují vzorce energie uvnitř těla a narušují normální proudění životní energie. Tím se otevírají vrátka nemoci, fyzické i duševní. Koneckonců i my jsme tvůrci a v určité míře vytváříme prostředí, ve kterém chceme žít. Každou myšlenkou a činností, a také každým jídlem, vytváříme své tělo. Proto musíme tělo pravidelně pročišťovat a přenastavovat proud energie; všichni jsme totiž produktem svých návyků a málokdo se odprostil od ega.

(Zdroj textu a obrázků: I Am a Woman)
Překlad (C) Veronika Šilarová

Krija ke stažení ve formátu PDF, včetně obrázků

Krija na odolání tlaku času

Krija na odolání tlaku času

4. července 1984

(Kriya to Withstand the Pressure of Time)

Krija ke stažení ve formátu PDF, včetně obrázků

Při cvičení postupuje prosím podle pokynů k domácí praxi.

1. Posaďte se do pohodlné pozice, ruce zvedněte na úroveň obličeje, lokty jsou ohnuté. Začněte třást celým tělem. Jde o vnitřní masáž. Všechny svaly, všechna vlákna se musí třást. Hýbou se paže, tělo a hlava. Vytvořte si vlastní rytmus a styl. Měli byste se pěkně zahřát. 15 minut.

Toto cvičení uvolňuje toxiny ze svalů. Když jsou lidé uzavřeni do cely 1×1 metr, zbývá jim jedině toto cvičení. Položte se do toho naplno. Třeste se jako zemětřesení. Masáž o stejném účinku jako toto cvičení by musela trvat 20 hodin. Tváře by vám měly zčervenat. Musíte se naprosto unavit.

2. Postavte se. Třeste boky ze strany na stranu tak, že budete střídavě krčit kolena. Chodidla mohou buď zůstat na zemi a paže volně viset, nebo můžete kroutit boky, vyskakovat do vzduchu a mávat pažemi nahoru a dolů. 8 minut.

Tančete naplno, energeticky. Stehna se musí zapotit. Zbavte se všech toxinů, všech nánosů tuku, všech usazenin v tkáních. Na povrch vyjde všechen starý vztek uložený v těle.

3. V pohodlné pozici natáhněte paže přímo nad hlavu a spojte dlaně. Nadloktí přilepte na uši. Otáčejte tělem zleva doprava. 4 minuty.

Pohyb je trojúhelníkový, a pokud jej provádíte s odpovídající intenzitou, uvolní vám ramena.

4. Klečíte na zemi, opření o dlaně a kolena. Levou nohu propněte dozadu. Pokrčováním paží se hlavou dotýkejte země – dolů a zpět nahoru, podobně jako byste dělali kliky. Opakujte 52x.

5. Vztyčte se na kolena a začněte se ohýbat dozadu do pozice velblouda, s rukama položenýma na patách. Pak se opět narovnejte do kleku. Opakujte 55x.

6. Položte se na záda.

a) Přitáhněte kolena k hrudníku a ruce vsuňte pod bedra. Boky můžete mírně nadzdvihnout pomocí rukou, aby se kolena ještě více přiblížila k hrudi.

b) Protáhněte nohy dopředu, kousek nad zem.

c) Pak je zvedněte do 90 stupňů a znovu přitáhněte kolena k hrudníku. Opakujte 108x.

Jde o pohyb pavanmuktasana, kdy pránu ovládáme vůlí.

7. Lehněte si na záda, dlaně položte na srdce a uvolněte. Zvedejte trup a čelem se dotkněte kolenou. Pak se položte zpět na záda. Opakujte 26x.

8. Lehněte si na záda a relaxujte při meditaci s gongem. 8 minut.

Dostanete se do stavu beztíže. Užijte si to. Relaxujte.

Komentář: Žena má pouze dva problémy – zatuhlou pánev a zatuhlá ramena – jinak je dokonalá. Tato sestava slouží k vyladění nervové soustavy. Jak odoláte tlaku času bez vyladěných nervů?

(Zdroj textu a obrázků: The Fountain of Youth)
Překlad (C) Veronika Šilarová

Krija ke stažení ve formátu PDF, včetně obrázků